Checklista för köp av bostadsrätt

Funderar du på att köpa en lägenhet (bostadsrätt)? Har du koll på alla kritiska frågeställningar i samband med ett köp? Det finns nu en nyligen av Swedbank framtagen checklista som du kan ha stor nytta av. Läs mer i detta inlägg!

Som första bank går Swedbank ut med en checklista för att höja bostadrättsköparnas medvetenhet. Köpa bostad är för de flesta den största affären de gör i sitt liv. Men många köpare är okunniga om hur de ska bedöma stabiliteten i den bostadsrättsförening de eventuellt blir nya medlemmar i. Swedbank har som första bank nu tagit fram en checklista med 15 punkter att hålla koll på. Banken går nu i bräschen för att höja medvetenheten om hur stor eller liten risk det är att köpa i en viss förening.

Genom att lansera en checklista med en rad frågor i kombination med jämförbara referensvärden, hoppas man att bankens bolånekunder lättare ska göra skillnad mellan köp i föreningar med god respektive sämre ekonomi. Exempel på vanlig risk är de trendmässigt allt högre skulderna som de senaste åren läggs in i föreningar vid nyproduktion eller ombildning.

Checklistan
Swedbanks nya lista förklarar hur du räknar fram en rad nyckeltal. Checklistan ger också "facit" för vad som är måttliga, höga eller låga värden. Föreningens ekonomiska skick bör enligt Swedbank med fördel kontrolleras på 15 punkter.

 • Att veta lägenhetens yta och andelstal är förstås grundläggande.
 • Du kan sedan ta reda på lägenhetens andel av föreningslånen.
 • Dessutom ska du räkna fram lägenhetens andel av föreningens sparande samt andel av föreningens resultat.
 • Beräkna även driftskostnad per m2 och årsavgift per m2. Checklistan visar vad som är ovanligt högt eller lågt.
 • "Hur mycket stiger månadsavgiften om räntan stiger med en procentenhet?", lyder en annan nyckelfråga.
 • Andra frågor: Är huset fullvärdesförsäkrat? Har styrelsen ansvarsförsäkring? Äger föreningen marken? Om tomträtt, vilket år sker omförhandling? Finns teknisk underhållsplan? Vilket är BR-föreningens värdeår?
Läs mer i  - Checklista - köp av bostadsrätt.

Kommentarer? Synpunkter?

Rekommenderade gratistjänster

 • Jämför och hitta den bästa räntan till ditt privatlån hos Privatlån24.se!
 • Få en snabb och enkel överblick över din ekonomi genom att klicka här!
 • Jämför elpriser och byt elavtal enkelt och kostnadsfritt genom att klicka här!
 • Få en total och gratis överblick på alla dina pensioner genom att klicka här!
 • Jämför och hitta de billigaste och bästa försäkringarna genom att klicka här!
 • Gör aktie- och fondaffärer utan courtage - klicka här!
 • Jämför alla kort och sänk dina kostnader - klicka här!
 • gratis återbäring på dina inköp online - klicka här!
 • Besök seminariet "Ett rikare liv" - klicka här!
 • Ta del av Classier Hedge, en dynamisk investeringsstrategi - klicka här!
 • Skaffa dig gratis ett kostnadsfritt bokförings- och faktureringsprogram - klicka här!
 • Rabattkoder, deals och REA för dig som vill spara pengar när du handlar på nätet - klicka här!
 • Låt bankerna slåss om ditt lån! Mata in dina uppgifter. Därefter får olika banker bjuda på hur låg ränta de vill erbjuda dig. För privatlån klicka här! För bolån klicka här!
 • Checklista flyttstädning Stockholm här.
 • Jämför blancolån och låna utan säkerhet - Blancolåna.se.
 • Slipp däckböter – gratis guide för vinterdäck datum – Vinterdäckdatum.se.